Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite – porównanie

Smartfon Xiaomi Mi 9 został wypuszczony na rynek na początku 2019 roku, podczas gdy premiera Xiaomi Mi 9 Lite nastąpiła nieco później, w trzecim kwartale. Smartfony ze średniej półki cenowej posiadają nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również duże możliwości obliczeniowe. Oba telefony wyróżniają się wysokiej klasy aparatami fotograficznymi oraz wieloma przydatnymi funkcjami. Który smartfon jest zatem bardziej opłacalny? Czy lepiej opłaca się kupić Xiaomi Mi 9, czy może jego „lżejszą” wersję Xiaomi Mi 9 Lite?

Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite – różnice

Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite – porównanie

Pomijając niewielkie różnice w samych wymiarach, z przodu wygląd Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite jest niemal identyczny. Oba smartfony posiadają duże ekrany o bardzo cienkich ramkach, przednie obiektywy osadzone na notchu w kształcie kropli wody oraz potrójny tylny aparat fotograficzny umieszczony po prawej stronie. Obudowa Xiaomi Mi 9 Lite połyskuje holograficznie, tworząc estetyczny, tęczowy efekt. W przypadku Xiaomi Mi 9 Lite obudowa posiada gładką, błyszczącą powierzchnię w kolorze czarnym. Nieco różni się także rozmieszczenie przycisków funkcyjnych na obudowach smartfonów.

Czy więcej różnic doszukamy się zatem w specyfikacji Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite?

• Wersja Lite jest o niecały 1 cm krótsza i 1 mm cieńsza od pełnowymiarowego Xiaomi Mi 9. Przekłada się to na o 6 g niższą wagę smartfona, choć posiada on takiej samej wielkości ekran AMOLED 6.39”.

• Xiaomi Mi 9 Lite zawiera znacznie pojemniejszą baterię (4030 zamiast 3300 mAh). Nie posiada jednak możliwości ładowania indukcyjnego. Oba smartfony mają funkcję szybkiego ładowania Quick Charge 4.0+.

• Pamięć wbudowana w smartfonach może, ale nie musi się różnić. Podczas gdy Xiaomi Mi 9 posiada pamięć wbudowaną równą 128 GB, w wersji Lite możemy wybrać wariant 64 lub 128 GB.

• W przypadku Xiaomi Mi 9 do naszej dyspozycji pozostaje model z 6 lub 8 GB RAM, podczas gdy Xiaomi Mi 9 Lite posiada wyłącznie wariant 6 GB RAM.

• Telefony różnią się procesorami – wydajniejszy umieszczono w Xiaomi Mi 9 (2840 zamiast 2300 MHz). Inne są także procesory graficzne.

• Chociaż Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite mają takie same pierwsze tylne aparaty fotograficzne, to w przypadku drugiego i trzeciego wersja Lite dysponuje mniejszymi matrycami (8 zamiast 12 Mpx i 2 zamiast 16 Mpx).

• Xiaomi Mi 9 Lite zawiera za to wyższej klasy przedni aparat fotograficzny o matrycy 32 Mpx w przeciwieństwie do Xiaomi Mi 9 z matrycą 20 Mpx.

• W Xiaomi Mi 9 Lite dodano przelicznik walut.

Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite – podsumowanie

Różnice cenowe pomiędzy Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi 9 Lite mogą być małe (około 300 zł) lub duże (ok 800 zł) w zależności od wyboru konkretnej konfiguracji sprzętowej. Można stwierdzić, że „odchudzona” wersja Mi 9 szczególnie nie odbiega standardem od swojego pełnowymiarowego odpowiednika. Design obu smartfonów nie różni się prawie wcale, podobnie jak jakość głównych, tylnych aparatów fotograficznych. Nie da się jednak ukryć tego, że Xiaomi Mi 9 oferuje nam większą moc obliczeniową, a Xiaomi Mi 9 Lite zawiera znacznie pojemniejszą baterię. Wybór konkretnej wersji urządzenia zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika.

Szeroki wybór etui na telefon Xiaomi Mi 9Szeroki wybór etui na telefon Xiaomi Mi 9 Lite

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.