Xiaomi Redmi K30 i Xiaomi Redmi K30 Pro – porównanie

Pod koniec 2019 roku swoją premierę miał smartfon Xiaomi Redmi K30 z wydajnym procesorem, pojemną baterią i wyświetlaczem o odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Telefon odniósł na tyle duży sukces, że w pierwszym kwartale 2020 roku zdecydowano się na wypuszczenie do sprzedaży jego wersji rozszerzonej, czyli Xiaomi Redmi K30 Pro. Czy stanowi ona jednak lepszą propozycję zakupu od oryginału?

Xiaomi Redmi K30 i Xiaomi Redmi K30 Pro – specyfikacja techniczna

1. Xiaomi Redmi K30 i Xiaomi Redmi K30 Pro – porównanie

Zasadnicze różnice można dostrzec już w wyglądzie Xiaomi Redmi K30 i Xiaomi Redmi K30 Pro. Chociaż smartfony mają takiej samej wielkości wyświetlacze AMOLED o identycznym, wąskim obramowaniu, można przyjąć, że Redmi K30 Pro posiada większy ekran. Wyeliminowano z niego bowiem przedni aparat fotograficzny, który został przeniesiony na wysuwaną z obudowy płytkę. Inaczej prezentuje się również tylny panel obudowy telefonów. W Xiaomi Redmi K30 zastosowano futurystycznie prezentujący się panel fotograficzny z poziomo ustawionymi obiektywami, a w wariancie pro rozmieszczono je symetrycznie na okręgu.

Chociaż smartfony różnią się między sobą wyglądem, zarówno Xiaomi Redmi K30, jak i Xiaomi Redmi K30 Pro prezentuje się bardzo nowocześnie i estetycznie. Czy więcej różnic znajdziemy w ich specyfikacjach technicznych?

• W odróżnieniu do Xiaomi Redmi K30, smartfon w wersji Pro posiada wodo- i pyłoszczelność potwierdzoną certyfikatem IP53.

• Pomimo zbliżonej wielkości i takiego samego wyświetlacza Xiaomi Redmi K30 Pro jest odrobinę cięższy od wersji podstawowej smartfona.

• Wyższa waga Redmi K30 Pro wynika z jego pojemniejszej baterii 4700 mAh. W Xiaomi Redmi K30 zastosowano akumulator o pojemności 4500 mAh. Model Pro obsługuje nowszy standard szybkiego ładowania Quick Charge 4+.

• Podczas gdy Redmi K30 jest dostępny w trzech wariantach pamięci wewnętrznej (64, 128 i 256 GB), w Redmi K30 Pro zrezygnowano z jej najmniejszej pojemności, pozostawiając do wyboru użytkownika 128 i 256 GB.

• Xiaomi Redmi K30 Pro posiada wyraźnie wydajniejszy procesor Qualcomm Snapdragon 865 o taktowaniu 2840 MHz. Użyty w Redmi K30 Qualcomm Snapdragon 730G osiąga taktowanie na poziomie 2200 MHz. Podobnie smartfony różnią się układami graficznymi.

• W tylnym aparacie fotograficznym Redmi K30 Pro zastosowano udoskonaloną, potrójną, dwukolorową lampę błyskową LED.

• Redmi K30 Pro nagrywa wideo w dwukrotnie wyższej rozdzielczości od Redmi K30.

• Model smartfona w wariancie Pro posiada obiektyw szerokokątny i teleobiektyw o większych matrycach: 13 i 5 Mpx zamiast 8 i 2 Mpx.

• Podczas gdy podstawowa wersja Redmi K30 korzysta z dwuobiektywowego aparatu do selfie (drugi obiektyw to czujnik głębi), w Redmi K30 Pro aparat posiada wyłącznie jeden obiektyw.

• Xiaomi Redmi K30 Pro wyposażono dodatkowo w barometr i głośniki stereo.

Xiaomi Redmi K30 i Xiaomi Redmi K30 Pro – podsumowanie

Jak wynika z powyższego porównania specyfikacji technicznych Xiaomi Redmi K30 i Xiaomi Redmi K30 Pro, udoskonalony model smartfona jest pod wieloma względami atrakcyjniejszy dla potencjalnego nabywcy. Główne atuty Redmi K30 Pro to znacznie wydajniejszy procesor, wodo- i pyłoszczelność oraz pojemniejsza bateria obsługująca nowszy standard technologii szybkiego ładowania. Smartfon dysponuje także lepszym tylnym aparatem fotograficznym i lepszą jakością dźwięku. Redmi K30 ustępuje jedynie pod względem przedniego aparatu fotograficznego, ponieważ nie posiada dodatkowego czujnika głębi obrazu. Należy jednak wziąć pod uwagę zasadniczą różnicę w cenie obu smartfonów. Podczas gdy Xiaomi Redmi K30 jest dostępny w cenie niecałych 1200 zł, Redmi K30 Pro jest od niego średnio o 1000 zł droższy.

Szeroki wybór etui na telefon Xiaomi Redmi K30

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.