Z czego składa się smartfon? Złoto i inne pierwiastki w telefonie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że smartfon nie składa się jedynie z aluminium czy plastiku. Do produkcji smartfona wykorzystuje się też wiele innych pierwiastków, w tym złoto. Choć występują w urządzeniach w śladowych ilościach, bez nich smartfony nie funkcjonowałyby poprawnie.

Lista pierwiastków używanych do produkcji smartfona:

1. Miedź – ok. 8,75 g - wykorzystywana do tworzenia procesorów, półprzewodników i płytek obwodów drukowanych.

2. Kobalt – ok. 3,81 g - przeznaczony głównie do produkcji baterii i akumulatorów.

3. Żelazo – ok. 3 g - w wielu smartfonach stopy żelaza używane są do produkcji elementów obudowy - korpusów i pokryw baterii.

4. Cyna – ok. 1 g - służy do wykonywania połączeń lutowniczych na płytach głównych urządzeń.

5. Tantal – ok. 0,4 g - wykorzystywany do budowy niewielkich kondensatorów elektrolitycznych.

6. Srebro – ok. 0,25 g - stosowane przede wszystkim do produkcji przewodników, przełączników, styków oraz bezpieczników

7. Złoto – ok. 0,024 g - wykorzystywane do tworzenia kabli, płyt głównych, pamięci RAM, przycisków, przełączników i przewodników

8. Pallad – ok. 0,009 g - w niewielkich ilościach znajduje zastosowanie w produkcji elektrod, drutów, prętów, a także specjalistycznych złączek i przewodów.

Wartość nieużywanego telefonu

wartość nieużywanych telefonów

Znając skład smartfonów można obliczyć ich przeciętną wartość - ok. 8 zł. W każdym domu w Polsce znajdują się średnio dwa nieużywane telefony, więc można oszacować, że łączna wartość starych smartfonów w kraju wynosi aż 232 mln złotych.

Jeden telefon zawiera w swoim składzie średnio 0,024 g złota, zatem z czterdziestu pięciu starych smartfonów uzyskamy 1 g złota. Dlatego też nieużywaną elektronikę  warto oddać do firmy utylizującej, która odzyska drogocenne materiały i umożliwi ponowne ich wykorzystanie w przyszłości.

złoto w telefonach

Wśród czołówki smartfonów, z których można odzyskać najwięcej wartościowych metali znajdują się głównie urządzenia marki Apple oraz BlackBerry.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.00 / 5.0 (18)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.