Z czego składa się smartfon? Złoto i inne pierwiastki w telefonie
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że smartfon nie składa się jedynie z aluminium czy plastiku. Do produkcji smartfona wykorzystuje się też wiele innych pierwiastków, w tym złoto. Choć występują w urządzeniach w śladowych ilościach, bez nich smartfony nie funkcjonowałyby poprawnie.
Lista pierwiastków używanych do produkcji smartfona:
1. Miedź – ok. 8,75 g - wykorzystywana do tworzenia procesorów, półprzewodników i płytek obwodów drukowanych.
2. Kobalt – ok. 3,81 g - przeznaczony głównie do produkcji baterii i akumulatorów.
3. Żelazo – ok. 3 g - w wielu smartfonach stopy żelaza używane są do produkcji elementów obudowy - korpusów i pokryw baterii.
4. Cyna – ok. 1 g - służy do wykonywania połączeń lutowniczych na płytach głównych urządzeń.
5. Tantal – ok. 0,4 g - wykorzystywany do budowy niewielkich kondensatorów elektrolitycznych.
6. Srebro – ok. 0,25 g - stosowane przede wszystkim do produkcji przewodników, przełączników, styków oraz bezpieczników
7. Złoto – ok. 0,024 g - wykorzystywane do tworzenia kabli, płyt głównych, pamięci RAM, przycisków, przełączników i przewodników
8. Pallad – ok. 0,009 g - w niewielkich ilościach znajduje zastosowanie w produkcji elektrod, drutów, prętów, a także specjalistycznych złączek i przewodów.
Wartość nieużywanego telefonu
Znając skład smartfonów można obliczyć ich przeciętną wartość - ok. 8 zł. W każdym domu w Polsce znajdują się średnio dwa nieużywane telefony, więc można oszacować, że łączna wartość starych smartfonów w kraju wynosi aż 232 mln złotych.
Jeden telefon zawiera w swoim składzie średnio 0,024 g złota, zatem z czterdziestu pięciu starych smartfonów uzyskamy 1 g złota. Dlatego też nieużywaną elektronikę warto oddać do firmy utylizującej, która odzyska drogocenne materiały i umożliwi ponowne ich wykorzystanie w przyszłości.
Wśród czołówki smartfonów, z których można odzyskać najwięcej wartościowych metali znajdują się głównie urządzenia marki Apple oraz BlackBerry.