Zalany smartfon - co robić?

Smartfon wpadł do wody? Nie panikuj - to wcale nie musi oznaczać, że urządzenie jest zniszczone, a dane przepadły! Postępując według kilku wskazówek można ocalić zarówno telefon, jak i wszystkie zapisane w nim pliki. Zapraszamy do przeczytania poradnika, który wyjaśni jakie kroki należy podjąć, a jakich nie wolno, by uratować zalane urządzenie.
 Tego nie rób!

 1. Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy po zalaniu telefonu, to sprawdzenie czy działa. W żadnym wypadku nie wolno włączać smartfona! W ten sposób można jedynie zepsuć go doszczętnie.
 2. Ponoć niektórzy doradzają, by zalane urządzenie jak najszybciej wysuszyć poprzez ogrzewanie w piekarniku lub pod strumieniem ciepłego powietrza z suszarki. W efekcie tylko zaszkodzi się smartfonowi, gdyż intensywne suszenie zalanej elektroniki spowoduje przyspieszenie korodowania podzespołów i przewodów. Pomysł z piekarnikiem zostawiamy całkowicie bez komentarza...
 3. Jest jedna bardzo popularna metoda osuszania sprzętu, która polega na włożeniu zalanego urządzenia elektronicznego do miseczki z nieugotowanym ryżem. Oczywiście prawdą jest, że ziarenka ryżu są higroskopijne, ale jest jeden problem... Pył i drobinki tego zboża mogą dostać się do wnętrza urządzenia i zaszkodzić mechanizmowi. Zalanie plus zabrudzenie równa się…
 4. Utopiony smartfon pod żadnym pozorem nie powinien być podłączany do ładowania ani podpinany do innego urządzenia. Próba szybkiego przeniesienia danych z komórki na laptop jest bardzo złym pomysłem!
   


Co powinno się zrobić?

 1. W pierwszej kolejności należy zdjąć etui z telefonu, a potem wyjąć kartę pamięci, SIM oraz zdemontować baterię. Następnie trzeba oczyścić urządzenie z cieczy. Najlepsza będzie zwykła chusteczka, która doskonale chłonie wilgoć.
 2. Dobrym pomysłem jest rozkręcenie telefonu, choć często jest to niemożliwe bez pomocy fachowca. W tym celu warto udać się szybko do serwisu, który profesjonalnie zaopiekuje się zalanym sprzętem.
 3. Rozmontowany smartfon trzeba położyć w suchym, ciepłym miejscu i pozostawić na co najmniej 24 godziny. W tym czasie można parę razy zmienić ustawienie urządzenia.
 4. Jeśli części są suche i nie widać na nich żadnych uszkodzeń, można złożyć telefon i próbować go uruchomić bez karty SIM. Na tym etapie trzeba bardzo dokładnie obserwować działanie systemu i aplikacji. W przypadku braku usterek, telefon podłączamy do ładowarki. Dopiero po upewnieniu się, że naprawdę wszystko jest w porządku, wkładamy kartę pamięci oraz SIM.
   

Korodowanie zalanych podzespołów smartfona czasami jest bardzo powolne. Może minąć nawet kilka lat, gdy nagle urządzenie przestanie funkcjonować. Zależy to między innymi od rodzaju cieczy. Najgorsza jest słona i brudna woda, kawa oraz syropy, a najmniej szkodzi woda destylowana. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddać urządzenie do serwisu, który zdiagnozuje wszystko i oceni stan telefonu. Oczywiście dodatkowo warto zabezpieczyć swoje dane na wypadek zalania smartfona. Wystarczy ustawić automatyczne zapisywanie plików w chmurze.

Są sytuacje, gdzie można spodziewać się możliwości zalania urządzenia - spływy kajakowe, wizyta na basenie czy wakacje nad morzem. Wodoodporne etui skutecznie ochroni urządzenie mobilne przed wilgocią i bezpośrednim kontaktem z wodą. To idealny gadżet na wyjazdy! 

 

Okładka i zdjęcia: pixabay.cm

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 5.00 / 5.0 (19)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.