Zapisywanie na karcie pamięci – jak ustawić?

Pamięć wewnętrzna każdego smartfona ma swoje granice i zwykle lepiej przeznaczyć ją na aplikacje i inne pliki systemowe. Wówczas telefon po prostu działa szybciej i wydajniej. Z kolei zdjęcia, filmy oraz pozostałe, ciężkie pliki powinniśmy przechowywać na karcie pamięci. W jaki sposób ustawić ich automatyczne zapisywanie się w obrębie pamięci przenośnej?

Dlaczego zapisywanie na karcie pamięci stanowi lepsze rozwiązanie?

1. Zapisywanie na karcie pamięci – jak ustawić?

Na samym początku warto zaznaczyć, że istnieją takie telefony, których modele nie zostały wyposażone w czytniki kart pamięci. To wszystkie iPhone’y, ale także niektóre flagowce z Androidem, które posiadają bardzo dużą pamięć wewnętrzną. Wówczas korzystanie z karty pamięci jest niemożliwe dla użytkownika smartfona. Jednak większość telefonów z Androidem pozwala na stosowanie kart pamięci. Nowe modele mogą odczytywać nośniki o naprawdę dużej pojemności: 128, 256, a niekiedy nawet 1000 GB. Pozwala to na przechowywanie ogromnej liczby zdjęć, filmów w wysokiej rozdzielczości lub innych, ciężkich plików.

Korzystanie z karty pamięci może mieć duże znaczenie szczególnie w przypadku korzystania z dobrej jakości aparatu fotograficznego w telefonie. Zdjęcia przez niego wykonywane po prostu ważą więcej, znacznie szybciej wypełniając pamięć wewnętrzną urządzenia. Karta pamięci pozwala także na łatwiejszą transmisję danych. W dalszym ciągu można przesyłać je bezprzewodowo, jakby były w pamięci telefonu. Można jednak także w każdym momencie wyjąć kartę pamięci i podłączyć ją do kompatybilnego czytnika, na przykład w laptopie lub tablecie. Taka mobilność może mieć duże znaczenie choćby w sytuacji, gdy chcemy pochwalić się nowymi zdjęciami z wakacji.

Jak włączyć zapisywanie na karcie pamięci?

Aby zapisywać zrobione zdjęcia oraz filmy na karcie pamięci telefonu, najlepiej skierować się od razu do ustawień aparatu fotograficznego:

• Otwórz aplikację Aparat i przejdź do jej ustawień, zwykle stukając w charakterystyczną ikonę zębatki.

• W niektórych telefonach z Androidem od razu pojawi się opcja zapisywania zdjęć i filmów na karcie pamięci, a w innych trzeba będzie rozwinąć ustawienia, na przykład stukając w ikonkę wielokropka.

• Po rozwinięciu wszystkich kategorii ustawień aparatu powinna wyświetlić się opcja o nazwie „Lokalizacja plików” lub podobnej. Do wyboru pozostaje pamięć wewnętrzna smartfona lub karta pamięci. Wybieramy drugą lokalizację.

Żeby zapisywać na karcie pamięci telefonu z Androidem wszystkie pliki pobrane z internetu, stosuj się do poniższej instrukcji:

• Sprawdź, czy posiadasz zainstalowaną aplikację Google Files. Jeśli nie, pobierz ją ze sklepu Google Play.

• Otwórz aplikację Google Files i rozwiń lewy pasek z ikonką trzech poziomych kresek.

• Przejdź do ustawień aplikacji i włącz zapisywanie na karcie SD. Jeśli pojawi się prośba o udostępnienie karty pamięci dla aplikacji, należy wyrazić na nią zgodę.

• Gotowe! Teraz pliki, które pobierasz z sieci, powinny zapisywać się automatycznie na karcie pamięci, nie obciążając pamięci wewnętrznej smartfona.

karty pamięci sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.