Znajdź mój telefon – instrukcja krok po kroku

Zgubiony telefon to zawsze duży stres dla właściciela. Wiele osób obawia się kradzieży urządzenia lub nieuczciwego wykorzystania jego zawartości. Na szczęście dziś dwa najpopularniejsze systemy operacyjne, czyli Android i iOS, oferują swoim użytkownikom funkcje „Znajdź moje urządzenie”. Dzięki nim istnieje znacznie wyższe prawdopodobieństwo, że zgubiony telefon do Ciebie wróci. Jak z nich skorzystać?

Gdzie jest mój telefon? Aplikacja „Znajdź moje urządzenie” na Android

1. Znajdź mój telefon – instrukcja krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się „gdzie jest mój telefon?”, Support Google pozwoli Ci na znalezienie zgubionego urządzenia pracującego w systemie operacyjnym Android. Bezpłatna usługa „Znajdź mój telefon” jest dostępna z dowolnego innego urządzenia, poprzez dedykowaną aplikację lub stronę internetową. Wystarczy, że właściciel zgubionego telefonu zaloguje się do usługi na konto Google, które jest przypisane smartfonowi. Oprócz zlokalizowania telefonu możliwe jest także zdalne odtwarzanie na nim dźwięku, wprowadzenie tekstu na ekranie, zablokowanie lub całkowite wymazanie urządzenia.

Skonfiguruj usługę „Znajdź mój telefon” na urządzeniu

O konfigurację usługi „Znajdź mój telefon” należy zadbać, zanim smartfon zostanie zgubiony. Żeby jego lokalizowanie w przyszłości było możliwe, w ustawieniach urządzenia należy włączyć tę funkcję. Co więcej, smartfon w chwili zgubienia musi być zalogowany do konta Google. Niezbędna jest jego łączność z siecią (poprzez transmisję danych albo Wi-Fi), a także posiadanie przez niego włączonej lokalizacji. Niestety, znajdowanie telefonu nie zadziała również w sytuacji, kiedy smartfon jest wyłączony, na przykład rozładowany.

Jak znaleźć zgubiony telefon z Androidem?

1. Wejdź na android.com/find i zaloguj się na swoje konto Google lub pobierz aplikację „Znajdź moje urządzenie” dostępną za pośrednictwem Google Play i również zaloguj się na swoje konto Google.

2. Z wyświetlonej listy urządzeń powiązanych z kontem Google wybierz zgubiony telefon.

3. Sprawdź na mapie, gdzie znajduje się telefon. Lokalizacja jest podawana w przybliżeniu i przy słabym zasięgu może nie być całkowicie precyzyjna.

4. Kiedy skorzystasz z usługi znajdowania urządzenia, na telefonie pojawi się powiadomienie. Z poziomu strony internetowej lub aplikacji możesz również kliknąć odtwarzanie dźwięku. Jeśli znajdujesz się w pobliżu telefonu, pomoże Ci to w jego znalezieniu.

5. Jeżeli smartfon znajduje się daleko od Ciebie i nie masz możliwości, by szybko znaleźć się w jego pobliżu, możesz zablokować urządzenie i wyświetlić na jego ekranie blokady wiadomość dla ewentualnego znalazcy. Mogą wyświetlać się na przykład Twoje dane kontaktowe z prośbą o zwrot telefonu.

6. W sytuacji, gdy obawiasz się, że smartfon wpadł w niepożądane ręce osoby, która potrafi odblokować telefon, możesz całkowicie wymazać urządzenie, czyli usunąć z niego wszystkie poufne dane. Pamiętaj jednak, że po tym działaniu nie można już zlokalizować telefonu z Androidem.

Usługa „Znajdź” dla klientów Apple

Znalezienie zgubionego telefonu jest możliwe także w przypadku posiadaczy iPhone’ów. Taką bezpłatną usługę oferuje Support Apple. Dzięki niej masz dostęp do lokalizacji iPhone’a na Mapach. Możesz zdalnie odtworzyć na nim dźwięk ułatwiający znalezienie. Istnieje możliwość oznaczenia iPhone’a jako utracony, zdalnego wymazania przechowywanych na nim danych lub wyświetlenia na jego ekranie informacji dla znalazcy.

Skonfiguruj usługę „Znajdź” na iPhonie

Podobnie jak w przypadku telefonów z Androidem usługa „Znajdź” wymaga wcześniejszej konfiguracji na urządzeniu:

• Otwórz Ustawienia na iPhonie.

• Stuknij swoje imię i nazwisko, a następnie wybierz funkcję „Znajdź”.

• Zaznacz opcję „Udostępniaj moje położenie”.

• Zalecamy również włączenie opcji „Sieć usługi Znajdź”. Wtedy iPhone jest możliwy do znalezienia nawet bez połączenia z Wi-Fi lub siecią komórkową, ponieważ wysyła informacje o swoim położeniu do zaszyfrowanej, anonimowej sieci urządzeń Apple.

• Możesz dodatkowo zaznaczyć też opcję „Wysyłaj ostatnie położenie”. W ten sposób Twój iPhone wyśle do Apple swoją ostatnią lokalizację przed rozładowaniem baterii. Pomoże to w namierzeniu wyłączonego iPhone’a.

Jak znaleźć zgubionego iPhone’a?

1. Zaloguj się na swoje Apple ID w aplikacji „Znajdź”.

2. Wybierz zakładkę Urządzenia.

3. Stuknij zgubionego iPhone’a, aby wyświetlić jego lokalizację.

4. Wybierz opcję „Trasa”, dzięki której aplikacja wyświetli lokalizację iPhone’a w aplikacji Mapy.

5. Jeżeli jesteś blisko urządzenia, wybierz opcję „Odtwórz dźwięk”, aby łatwiej znaleźć iPhone’a.

6. Jeśli znajdujesz się daleko od lokalizacji, w której znajduje się iPhone, możesz oznaczyć go jako utracony. To zdalne zablokowanie iPhone’a, które pozwoli Ci zabezpieczyć znajdujące się w jego pamięci informacje. Wpisz swoje dane kontaktowe dla znalazcy z prośbą o zwrócenie telefonu.

7. W sytuacji, kiedy obawiasz się, że Twój iPhone został zabrany przez osobę, która potrafi go odblokować, możesz użyć dostępnej z poziomu aplikacji opcji trwałego wymazywania danych. Zawartość iPhone’a zniknie bezpowrotnie – nie da się tego cofnąć.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (14)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.