Żyroskop w telefonie - co to jest i do czego służy?

Nowoczesne smartfony posiadają w swoim wyposażeniu mnóstwo czujników, które znacząco ułatwiają korzystanie z urządzeń. Jednym z takim elementów jest żyroskop, który bywa niedoceniany przez użytkowników i pomijany przy wyborze smartfona. Czym jest i do czego służy żyroskop w telefonie?

Co to jest żyroskop?

żyroskop w telefonie

Żyroskop to urządzenie, które mierzy położenie smartfona w przestrzeni za pomocą specjalnych sensorów. Element składa się z mikroskopijnych płytek, które wibrują wraz ze zmianą ciśnienia. Zmiany położenia urządzenia uaktywniają czujniki, które przekazują informację do aplikacji i wywołują odpowiedni efekt.

Do czego służy żyroskop w smartfonie?

do czego służy żyroskop - obracanie zdjęć w galerii

Żyroskop spełnia w telefonie kilka istotnych funkcji, z których codziennie korzystamy nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dzięki czujnikowi możliwa jest między innymi automatyczna zmiana orientacji zdjęć w galerii, która następuje w reakcji na ruch smartfona.

do czego służy żyroskop - gry pokemon go

Żyroskopy wykorzystywane są także przez twórców gier i aplikacji, gdyż wiele programów działa w oparciu o ruch urządzeń. Dzięki popularyzacji technologii VR, żyroskop znalazł także zastosowanie w wirtualnej rzeczywistości. Na funkcjonowaniu tego czujnika bazują wszelkiego rodzaju google VR.

*Zdjęcie gry pochodzi ze strony www.pokemon.com

do czego służy żyroskop - wirtualna rzeczywistość okulary vr

Za sprawą działania sensorów żyroskop wyczuwa nasze ruchy głową, dzięki czemu obraz płynnie zmienia się przed naszymi oczami. Żyroskopy przydają się również podczas przeglądania zdjęć sferycznych.

gogle vr sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.